II. Családok Hete Brassóban

Publikálva: 2018. május 29.

A Brassói Unitárius Egyházközség és a Gondviselés Segélyszervezet Brassó Megyei Fiókjának szervezésében május 5–13. között második ízben került sor a Családok Hete rendezvénysorozatra, melynek célja a családok megerősítése információ átadás és személyes megtapasztalás a közös családi programok révén; a családon belüli elidegenedés fékezése; a magyar családok egymásra találása és közösséggé formálása; valamint a felnevelkedő generáció egészséges identitástudatának formálása, megerősödése.

A kilenc napos rendezvény széleskörű összefogással létrejövő programponttal indult. A Petőfi-ösztöndíjasaink – Illés Gábor és Szamek Lili – által életre hívott, a Táncház napja alkalmából szervezett villámcsődületre Brassó főterén került sor, ahol közel 120 néptáncos és néptánckedvelő ropta a táncot és hívta fel a figyelmet a magyar kultúra tánc és dallamvilágának értékeire. Ezt követően interaktív családi délután várta az érdeklődőket, ahol az információ átadás mellett a családok közös játéka, az együtt eltöltött aktív idő kapott hangsúlyt.

Fotó: Erdély.ma

Május 6-án Anyák napi ünnepi istentiszteletre került sor, ahol a versek, dallamok mellett, a gyerekek és fiatalok által átnyújtott piros rózsában is megtestesült a tisztelet és a szeretet az édesanyák iránt. Ezt követően került sor a „Brassói magyar családok 2018-ban” nevet viselő, 74 családi fotót tartalmazó óriásmolinó avatására.

A hét folyamán párhuzamos programok várták a kicsiket és a nagyokat egyaránt, a család egységének fontosságát hangsúlyozva. Hétfőn Szexualitás és szexuális nevelés a családban címmel Kui Eszter-Enikő nevelési tanácsadó tartott előadást a felnőtteknek, vele párhuzamosan pedig a SERKETÁNC keretében a néptánc, népzene és népi gyermekjátékok szórakoztatták a kicsiket.

Kedden a családi „lelki elsősegélydoboz” fontosságára hívta fel a szülők figyelmét Farkas Zsófia nevelési tanácsadó, a gyerekek pedig önfeledten szórakozva próbálgatták fizikai képességeik határait a Soós Anna-Mária tanítónő által vezetett Játszóházban.

Fotó: Erdély.ma

Szerdán Dr. Fóris Ferenczi Rita egyetemi docens két könyvének a „De Anyu!”, valamint a „Mondhatok-e valamit?” bemutatására került sor, az anyai sors és a családon belüli élethosszig tartó kölcsönös nevelés mindennapi történéseit taglalva.

A gyerekeket Mesesarok várta Szotyori Réka és Markó Annamária óvónők vezetésével. Csütörtökön a családon belüli kommunikáció fontosságáról tartottak előadást Papp Adolf és Balázs Réka családterapeuták, felhívva a figyelmet a párkapcsolatokon belüli kommunikáció fontosságára, mely meghatározó szereppel bír a családi élet egyensúlyának megteremtésében.

Csütörtökön két gyerekprogram is várta a kicsiket: az aprócskák az udvaron Kuckós mondókázós foglalkozáson vettek részt szüleikkel Lay Zsóka gyógytornász irányításával, a nagyobbak pedig a Szorgos kezek kézműves műhely keretében munkálkodtak Szamek Lili Petőfi-ösztöndíjas vezetésével. A napot közös gyerek-szülő táncház zárta.

Fotó: Erdély.ma

Pénteken és szombaton az egészségmegőrzés került előtérbe. A résztvevők betekintést nyerhettek az aromaterápia rejtelmeibe Nagy Emőke DoTerra tanácsadó előadásán keresztül, majd a helyi termék és a család egészségének összefüggéséről kötetlenül beszélgettünk Sztáncsuj Krisztina kertészmérnök és Jakab Péter Csaba négyfalusi helyi termék szakértő társaságában.

Szombaton délelőtt Farkas Emese gyógytornász irányításával várandós tornára, délután Lay Zsóka gyógytornász vezetésével gerinctornára került sor, majd Nagy Andrea AVIVA oktató előadása révén e torna hatékonyságával is megismerkedhettek a jelenlevők. Természetesen ezen a napon sem maradt el a gyerekprogram, hiszen játszóház várta a családok ifjú tagjait.

Fotó: Erdély.ma

Vasárnap, a rendezvény zárónapján a családok nemzetközi napját ünnepeljük. Délután hat órától hagyomány teremtő jelleggel családi istentiszteletre kerül sor, ahol a kötetlen szertartás, gyerekközpontú lelki töltődés mellett ünnepi keretben köszöntjük a 25 és 50 éve házasokat. A rendezvényt Szabó Mónika „Gyermekjáték” című könyvének bemutatója zárja.

Jó volt látni, hogy a tavalyi évhez képest sokkal több család kapcsolódott be a programokba, hogy a gyerekek egyre otthonosabban mozognak a gyülekezeti központban. Lassan, de biztosan igazi közösséggé tudunk kovácsolódni: egymásra találnak a nagyvárosban szétszórtan élő magyar családok, új kapcsolatok, barátságok születnek és kovácsolódnak, észrevétlenül szövődik a közösségünket összetartó szociális-társadalmi-kapcsolati háló. Újabb ötletek, elképzelések születnek és a közel 400 embert látva, akik részt vettek idei rendezvényünkön, megerősödhetünk abban, hogy van és lesz magyar közösség a Barcaságban.

E gazdag program nem jöhetett volna létre a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt kiemelt, valamint a helyi vállalkozóink –  a BIBAS Group és az Old City panzió –  támogatása nélkül, melyet ez úton is köszönünk.

Andrási Erika/ Erdély.ma

Menü

Főoldal

Navigáció